Budimo promjena

Održan okrugli stol na temu Stanje i perspektive djelovanja humanitarnih vjerničkih udruga, Đakovo, 22. listopada 2024. godine.

U povodu obilježavanja Svjetskog dana siromaha, 17. studenog – u Dvorani Florentini održan je okrugli stol na temu Stanje i perspektive djelovanja humanitarnih vjerničkih udruga.

Uvodno se sudionicima obratila predsjednica Udruge Terezijin krug Đakovo s. Ivanka Marija Vrgoč naglasivši kako vjeruje da će, u ozračju obilježavanja Svjetskog dana siromaha, razmjena iskustava i mišljenja dovesti do daljnjeg unaprjeđenja suradnje na području humanitarnog djelovanja u društvu.

S. Ivanka je ususret Svjetskog dana siromaha, 1. studenoga 2024. godine gostovala u redovitoj emisiji Radio Marije: Ja služim Bogu – Milosrdne sestre Svetoga Križa (ur. i vod.: s. Amadea Birovljević) na temu: Služiti siromahu.

Emisiju možete poslušati ovdje: https://www.radiomarija.hr/index.php/programi/arhiv-emisija/pojedinosti%20doga%C4%91aja/6546/-/ja-sluzim-bogu-milosrdne-ss-svetoga-kriza-tema-sluziti-siromahu-gosca-s-ivanka-marija-vrgoc-ur-i-vod-s-amadea-birovljevic

Mons. prof. dr. sc. Vladimir Dugalić, tajnik komisije Iustitia et Pax, profesor socijalnog nauka Crkve i moralne teologije, u uvodnom obraćanju upoznao je sudionike s projektom ‘Europsko istraživanje vrednota: Hrvatska u Europi’. Projekt se provodi na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilište u Zagrebu, a u sastavu Programa Hrvatske vrijednosti u komparativnom kontekstu, koji vodi Institut za društvena istraživanja ‘Ivo Pilar’. Rezultati istraživanja omogućuju jasniji uvid u razvoj sustava vrednota u Hrvatskoj, ali i uvid u društveni razvoj.

Istraživanje pokazuje bipolarnost društva, koje s jedne strane iskazuje visoku socijalnu osjetljivost u izvanrednim situacijama dok je u svakodnevici većinom riječ o tzv. interesnom darivanju i pomoći unutar kruga poznatih osoba. Kada je riječ o volontiranju, mali postotak mlađe populacije spremno je volontirati, a kod starije populacije postotak je još neznatniji. Spremni su dati nešto od sebe, svoj višak, ali ne i dati sebe.

Izazovi djelovanja

Svrha okruglog stola bila je detektirati koji su izazovi vezani uz djelovanje vjerničkih humanitarnih udruga.

Raspravljalo se o mogućim zakonodavnim izmjenama u budućnosti te o socijalnom poduzetništvu kao načinu implementacije načela supsidijarnosti i solidarnosti.

Sudionici okruglog stola uz mons. prof. dr. sc. Vladimira Dugalića, bili su predstavnici socijalnih samoposluga Našice, Beli Manastir i Đakovo koji su iznijeli izazove s kojima se pojedinačno susreću u provedbi projekta socijalnih samoposluga, i voditeljica Marija Dragomirović, studentica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu.

Dr. sc. Igor Jakobfi, predsjednik Udruge Prijatelji sv. Martina iz Belog Manastira i profesor socijalnog nauka Crkve upozorio je na jednodimenzionalno i jednostrano djelovanje humanitarnih udruga čiji je sadržaj djelovanja samo posredovanje u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba. Potrebno je čovjeka ojačati, uzdići ga kao osobu, a model djelovanja je stvaranje radnih mjesta kroz implementaciju socijalnog poduzetništva.

Robert Kresić, socijalni radnik, voditelj Socijalne samoposluge Našice i predsjednik Hrvatske mreže socijalnih samoposluga izložio je aktualno stanje. U Hrvatskoj djeluje ukupno 39 socijalnih samoposluga, većinom u okrilju Crvenog križa, Karitasa ili Župe. Hrvatska mreža okupila je 18 članica zainteresiranih za međusobnu suradnju i zajedničke projekte. Kroz model socijalnih samoposluga uspijeva se ublažiti materijalno siromaštvo, ali veći problem na koji upozorava je ono, kada je siromaštvo stanje duha.

S. Franciska Molnar, dipl. katehistica i voditeljica Socijalne samoposluge Đakovo izlagala je o temi redovništva i humanitarnog djelovanja. Evanđelje je temeljno nadahnuće Udruge Terezijin krug Đakovo, a uzor djelovanja je bl. M. M. Terezija Scherer,  suutemeljiteljica Milosrdnih sestara sv. Križa koju je papa Ivan Pavao II. proglasio blaženom u Rimu 29. listopada 1995. godine. Njezino ime Udruga i nosi.

Uvijek se zalagati za dostojanstvo svakoga čovjeka, biti s ljudima i za ljude u milosrdnoj ljubavi i solidarnosti, zadatak je koji se na različite načine posadašnjuje. Sestre su uvijek pomagale potrebnima, godine 1923. uređena je prostorija u kojoj je dnevno dobivalo hranu 80 osoba, osim onih na prolazu. Načelo ‘potreba vremena volja je Božja’ i danas zahtijeva prikladan odgovor.

Humanitarna udruga kao način djelovanja omogućuje izlazak iz okvira i bližu suradnju s volonterima laicima te širenje krugova milosrdne ljubavi i dobrote. S. Franciska je istaknula nesebičnost i spremnost volontera laika s kojima Udruga redovito surađuje.

Izazov prihvaćen

Na kraju izlaganja uslijedio je doprinos ostalih sudionika. Složili su se i istaknuli obitelj kao odgovornu za promjenu i odgoj nove svijesti budućih generacija. Izneseno je i osobno iskustvo blagotvornog učinka programa mentalnog zdravlja Grow, koji Udruga provodi paralelno s humanitarnom pomoći, što je potvrda širine i učinkovitosti rada Udruge.

Zaključak okruglog stola je kako smo na dobrom putu, ali i kako ima mjesta poboljšanju na području razvoja i jačanja civilnog društva. Preduvjet za promjenu društva je mentalitet, a promjena mentaliteta je dug put i izazov na koji bismo trebali odgovoriti edukativnim djelovanjem kroz uključivanje u građanski odgoj.

Zid šutnje se, dakle, razbija svaki put kad se brata u potrebi dočeka i zagrli. Siromasi nas još mnogo toga imaju za naučiti, jer u kulturi koja je u središte stavila bogatstvo i nerijetko žrtvuje dostojanstvo ljudi na oltaru materijalnih dobara, oni plivaju protiv struje, ističući da je za život bitno nešto sasvim drugo.

Papa Franjo. 13. 06. 2024. Molitva siromaha uzdiže se do Boga.

Ankica Ćurić