Oratorij
Težišna točka oratorijskoga susreta su knjiga i razgovor.
Birane teme su vezane uz vjersko i moralno produbljivanje, posredovane jednostavno sa željom da u duhu oratorija svaki sudionik nađe svoje mjesto i sasvim slobodno izrazi osobitost svoga mišljenja, produbljujući svijest pripadnosti Crkvi, kao i životu zajednice.
Misao vodilja oratorijskog stila rada je: U Duhu, u Istini i jednostavnosti srca.
Metodologija je obilježena radošću, spontanošću i iskrenošću. Članovi se vježbaju u duhovnom čitanju, pjevanju i djelima kršćanske djelotvorne ljubavi.
Izraz oratorij se pojavio kao obnovljen, u Rimu u 16. stoljeću s Filipom Neri – koji je započeo tu vrstu pastoralnog služenja kako bi približio mlade i odrasle daleko od kršćanskog života, spajajući s poučavanjem trenutke razonode, pjesme i šetnje i upotpunio poučavanje kršćanskog nauka djelatnostima dragim djeci kao što su igra, život u grupi i služba djelotvorne ljubavi drugima.
Oratorij je i uređena prostorija. Naziv potječe još od 6. stoljeća. Misli se prije svega na malu crkvu bez kapelice za krštenje, kakva je postojala blizu katakomba.
Oratorij je i ime stare ustanove koju je Filip u svoje doba pomladio.
U oratoriju istovremeno i navještaj Poruke i odgovor na upit o smislu života i vjere, svjedočenje odraslih u vjeri, uvođenje u molitvu i sakramentalni život, kao i u službu djelotvorne ljubavi.
Metodologija je obilježena radošću, spontanošću i iskrenošću. Članovi se vježbaju u duhovnom čitanju, pjevanju i djelima kršćanske djelotvorne ljubavi.
Tijek susreta
- Uvodna molitva
- Čitanje odabranog teksta
- Voditelj oratorija govori o pročitanom, odnosno kratko približava srcima slušatelja dotični sadržaj
- Voditelj povremeno zamoli nekoga od prisutnih da iznese svoje mišljenje o toj stvari, pri čemu izlaganje prerasta u dijalog.
Kod sv. Filipa Neri je sve trajalo jedan sat i obradovalo sve prisutne.
Važno je napomenuti da uz taj jednostavniji oblik oratorijskog susreta, postoji i složeniji..
Susret bez čvrstih pravila
Na Filipovim susretima u stvari nije bilo čvrstih pravila. Težišne točke sastanaka bile su: Knjiga i razgovor.
Tko su bili prvi posjetitelji oratorija?
– Mladi Toskanci
– Zlatari
– Jedan pletač čarapa
– Plemići
– Elegantni dvorani iz papinskoga dvora
– Govornici
Filip se radovao svim tim ljudima različitih nadarenosti. Zadržao je vodstvo, ali se držao u pozadini. Ostao je veliki pokretač!
On sam nije držao velika predavanja, ali je otkrivao darovite i potpomagao ih!
Tada je bilo neobično da su svi – pa i govornici – bili laici. Oratoriju su uvijek pripadali laici i svećenici. Filipu je uspjelo učiniti laike čak službenim slugama Riječi!
Sa sve većim brojem zainteresiranih raslo je u mladom oratoriju i kvalitetno nešto novo: glazbeni oblik ORATORIJA, jer su u oratorij dolazili i glazbenici papinskoga zbora!
Susreti na otvorenom
Održavali su se nedjeljom i blagdanom. Cilj susreta na otvorenom bio je donijeti ljudima radost u ljepoti prirode, uz divne uspjehe glazbenika.
Svaki utemeljeni oratorij treba imati svoje ime, a godišnje je potrebno održati najmanje tri, a najviše četiri susreta.
ORATORIJ SV. KRIŽA pri samostanu Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu utemeljen je 2002. godine. Prvi oratorijski susret održan je iste godine u nedjelju 17. ožujka.
U Đakovu se održavaju tri oratorijska susreta, a dan susreta je uvijek nedjelja u 15:00 sati:
- Početkom radne godine
- Pred uskrsni oratorij
- Pred božićni oratorij
Izvor:
Paul Türks : Filip Neri Prorok radosti, UPT Đakovo 2001.
Tradicionalni predbožićni 57. Oratorijski susret u organizaciji Mjesnog bratstva Franjevačkoga svjetovnog reda Bl. M. M. Terezije Scherer
Za sve zainteresirane održava se na 3. nedjelju došašća, 11. prosinca 2022. godine kao i Dan kršćanske djelotvornosti.
Tema susreta: Čuvaj što si primio!
Međusobno dijeljenje zahvalnosti i dugogodišnjeg zajedničkog hoda…